Osram Cool Blue zvyšuje ostražitost při jízdě po setmění

Osram Cool Blue zvyšuje ostražitost při jízdě po setmění

V popisu výrobku s názvem Osram Cool Blue Intense H7 se můžete na jeho obalu, případně v příbalovém letáku dočíst, že nabízí až o jednu pětinu více světla, a že se jedná o namodralý odstín, který se podobá xenonové výbojce. Měli bychom však tento jedinečný výrobek vyzdvihnout i z jiného důvodu, nežli je delší světelný kužel a jeho „cool“ vzhled, vhodný zejména pro dokonalý tuning sportovně laděného vozu.

večerní provoz

Modrá barva v názvu tohoto zdroje světla je jen výrazovým prostředkem, který teprve plně vyzní v porovnání s obyčejnou halogenovou žárovkou, homologovanou již před půl stoletím pro silniční provoz, a s nimiž se stále setkáváme na pultech obchodů a čerpacích stanic. Výrobce musel dodržet předepsaný světelný tok 1500 lumen, ale zároveň se mu podařilo zvýšit jas a zlepšit kontrast osvětlených předmětů, což je důležité při sledování dopravního značení, pravé krajnice, dělicích pásů jízdních pruhů a také všech překážek, které mohou být zdrojem nebezpečného střetu s vozidlem, tedy zejména chodců a jednostopých vozidel.

Rozdíl v barvě světla má obrovský vliv na bezpečnost samotné jízdy

Barva vyzařovaného světla dosáhla až na samou hranici povolené tolerance 4200 K, což je tzv. neutrální bílá. Odpovídá dennímu slunečnímu světlu a významně ovlivňuje hormonální pochody v organismu. Navozuje se tím pocit bdělosti, který přirozeně tlumí hormon melatonin, vyplavovaný do krevního oběhu po západu slunce za obzor, což je ovšem za volantem nežádoucí jev.

silnice před západem slunce

S běžnou autožárovkou o teplotě chromatičnosti 3200 K (teplá bílá) se organismus připravuje do útlumové fáze, která odpovídá době těsně před západem slunce, a snižuje se tím rychlost rozhodovacího procesu v průběhu jízdy, což může vést ke zpomaleným reakcím ve vyhrocených dopravních situacích.

Chcete-li tedy zvýšit koeficient bezpečnosti při jízdě ve vašem voze, měli byste alespoň uvažovat o studenějším odstínu žárovek v předních světlometech, například s žárovkami Osram Cool Blue nebo Osram Night Breaker Ultimate, případně produktovou řadou Night Breaker Laser.