Drony na pláži

Drony na pláži

Australská pobřežní stráž má při své práci k dispozici malé bezpilotní letouny – drony, které jsou vybaveny špičkovou armádní technologií. Žraloka vidí pod hladinou moře až do devíti metrů hluboko. Pak ihned varují pobřežní stráž. Ale také návštěvníky pláže. Informaci jim zašlou do chytrých hodinek nebo také megafonem. Je to opravdu velice přínosná služba. V roce 2017 na australském pobřeží žraloci zaútočili celkem ve dvaceti šesti případech. Dva lidé pak jejich útok nepřežili.

surfaři na vlně

Po dlouhá léta používali strážci pobřeží v okolí pláží letadla, která přelétala nízko nad mořem a posádka pozorovala jeho hladinu. Tento způsob byl ale velmi nákladný, pro pozorovatele náročný a v porovnání s novou technologií neefektivní.

 

Nová protižraločí technologie

Vyvinula ji společnost Shark Alert International. Kamery vybavené touto technologií dokáží během jedné sekundy pořídit až sedm záběrů (a ještě mají pět různých frekvencí, na kterých to mohou provést). Dalo by se říct, že oceán úplně „rentgenují“.

dron nad mořem

Model žraloka k testování

Kamery „protižraločí“ technologie jsou multispektrální. Vidí to, co by lidské oko při pohledu z letadla nemělo šanci zaregistrovat. Například když je žralok hlouběji pod hladinou, více než 200 metrů od trasy letu nebo přímo pod letadlem. Jejich výkon nedokáží narušovat ani odlesky slunce na hladině a vlny. K testování nové technologie, které probíhalo v Kalifornii, byl používán model žraloka dlouhý 2,5 metru. Kamery ho ve všech nasimulovaných momentech spolehlivě zachytily. Navíc bylo také prokázáno, že nová technologie je mnohem levnější než pozorování prováděná postaru.

 

Včas varuje a vyžene lidi z vody

Když kamery žraloka rozpoznají, předají informaci dronu a ten ihned varuje pobřežní stráž. Kdo využije možnosti aplikace v chytrých hodinkách, dostane o nebezpečném „návštěvníkovi“ pobřeží informaci také velice rychle. Získá vzácný čas k ústupu na pevnou zem. Surfaři nemusí zbytečně riskovat, že si je vetřelec splete s delfínem. Drony pomocí megafonů varují i návštěvníky pláží, vyzvou je k okamžitému opuštění vody.

2/5 - (1 vote)